YENİ MAZDA’DAN CX-9 YENİLİĞİ VE SKYACTIV-G 2.5T MOTOR GÜCÜ

Yeni Mazda / Perşembe, 18 Şubat 2016 / Published in Haberler

2016-yeni-kasa-mazda-cx-9-25Los Angeles Auto Show’da tanıtıldıktan sonra beklenen Mazda CX-9’un detay özellikleri gün yüzüne çıktı. Mazda yeni bir model ve yeni bir motor ile bir kez daha şaşırtmayı başardı. İlk turbo şarjlı ve benzinli motor olan SKYACTIV-G 2.5T, bu baharda Kuzey Amerika’da satışa çıkması bekleniyor.

Yeni Mazda Cx-9’un teknik özelliklerine biraz göz atacak olursak Bu dev cüsseli Mazda modeli 5.065 mm uzunluğa ve 1905 mm genişliğe sahip. Modelin dingil mesafesi bir önceki modele göre yaklaşık 55 mm artmış durumda böylece, konforu ve yükleme kapasitesinde de belirgin bir artış oluştu. Yeni Mazda’nın, önden çekişli modelinde 90 kg, dört çeker (AWD) modelinde ise 130 kg kadar hafifleme yaşayan 2016 Mazda CX-9’un yakıt tüketimi ve performansında ciddi derecede iyileştirmeler gerçekleştirilmiş durumda.

Bir önceki nesilde kullanılan 3,7 V6 litrelik benzinli motorun yerini yeni nesil Mazda CX-9’da, 2,5 litrelik dört silindirli turbo beslemeli benzinli motoru aldı Japon firma böylece daha verimli sürüş hedefine bir adım daha yaklaştı. SKYACTIV-G 2.5T motorun güç oranlarının ise, 93 oktan yakıt ile 250 beygir 420 nm tork iken 83 oktan yakıt ile 227 beygir olduğu açıklandı. Doğrudan enjeksiyonlu motor, özellikle düşük ve orta devir aralığında daha güçlü doğrusal hızlanma ve mükemmel hassasiyet sağlıyor. Yeni Mazda küçültülmekten ziyade, tüm SKYACTIV motorlarında olduğu gibi doğru boyuta getirilen SKYACTIV-G 2.5T; ağır çıkış performansı (“turbo lag”) ve çoğunlukla hayal kırıklığı yaratan gerçek yakıt tüketimi performansı gibi tipik turbo şarj sorunların da üstesinden geliyor.

2016-yeni-kasa-mazda-cx-9-23Öne çıkan özellikler arasında, dünyada egzoz titreşimini motor hızına göre ayarlayarak türbin performansını maksimize eden ilk turbo şarj olan Yeni Mazda CX-9 Dinamik Basınç Turbo yer alıyor. Aynı zamanda soğutmalı egzoz gazı resirkülasyon sistemi (EGR) SKYACTIV-G 2.5T özellikteki motorun ideal hava-yakıt oranını korumasını mümkün kılarak yakıtın yanması için gerekli doğru oksijen miktarını, daha geniş bir motor çıkış gücü üzerinden sağlıyor.

Yeni nesil lüks SUV modelinin dış tasarımı rakiplerini kıskandıracak nitelikte. Yeni Mazda’nın bu heybetli ve oldukça sıra dışı modeli; 18, 19 ve 20 inç jantlar ile müşterilerine sunulacak. İç mekânı ise 7 kişilik 2+3+2 sıralı koltukları ile bir o kadar ilgi çekici. Bunun yanı sıra iç mekânında yer alan 7″ ya da 8″ dokunmatik ekran sunuluyor ve bu ekran üzerinden birçok özellikle birlikte multimedya ekipmanları kontrol edilebiliyor. Güvenlik konusunda teknolojinin imkânlarını kullanan Yeni Mazda 30 km/s ile 145 km/s hız aralığında çalışan adaptif hız sabitleyici özelliğine sahip. Ayrıca 15 km/s hız üzerinde aktif olan engel uyarı sistemi ve buna adapte edilmiş otomatik frenleme sistemi, şeritte kalma yardımcısı, akıllı far asistanı gibi özellikler de yer alıyor.

Yeni Cx-9 modeli ile tanışmak için sizi ilk fırsatta www.yenimazda.com’yi ziyaret etmeye ve test sürüşü randevunuz için sitemizdeki formu doldurmaya, bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =