Sizi güvende tutarak sürüşün keyfini çıkarmanızı sağlar

Akıllı i-ACTIVSENSE güvenlik teknolojilerimiz, sürüş sırasında kendinizi tamamen güvende hissetmeniz için tasarlanmıştır. Sürücünün olası tehlikelerden haberdar olmasına, mümkün olan durumlarda çarpışmaları önlemesine ve kaçınılmaz durumlarda kazaların şiddetini azaltmasına yardımcı olan bu sistem, Mazda'nın, sürücü ve otomobili Jinba ittai felsefemizle bağlamanın bir diğer yöntemidir.

 

AKILLI ŞEHİR İÇİ FREN DESTEĞİ TRAFİK İŞARETİ ALGILAMA ÖZELLİĞİ İLE*

SCBS şehir içinde araç kullanma stresini ortadan kaldırır. Yerleşik sensörler, öndeki engellere olan mesafeyi ve bu mesafenin kapanma hızını izler ve gerektiğinde frenleri ani durma için doldurabilir. SCBS, yolcu tanıma özelliği, genişletilmiş kamera algılama aralığı, gelişmiş çalışma hızı aralığı ve çarpışma önlemenin desteklendiği maksimum hız özelliğini sunar. Ayrıca SCBS, hız limitlerini, yasaklı giriş işaretlerini ve işaret bitişlerini sürüş sırasında otomatik olarak algılayan Trafik İşareti Algılama özelliğine sahiptir. Navigasyon* ekranının yanı sıra Aktif Sürüş Ekranı, hız limitinin aşılması halinde görsel ve işitsel bir uyarı ile sizi bilgilendirir.

*Aksesuar olarak sunulur

ADAPTİF LED ÖN FARLAR OTOYOL MODUYLA BİRLİKTE

Mazda'nın Adaptif LED Ön Far (ALH) sistemi, gece sürüşü sırasında ideal görüş açısı sağlamak için geliştirilmiştir. ALH, üç benzersiz işlevi sayesinde yoldayken siz ve yolcularınız için keyifli, güvenli ve stressiz sürüş sağlar: Parlamasız Uzun Huzme, öndeki aracın veya gelen aracın konumunu tespit eder ve LED'lerin bölümünü kapatır. Geniş Aralıklı Kısa Huzme, kavşakları ve virajları aydınlatmaya yardımcı olmak için daha geniş bir alanda yolun her iki tarafını da aydınlatır. Otoyol Modu, otoyol hızlarında sürüş sırasında, farların optik eksenini yükselterek uzun mesafede görüş açısını arttırır.

SÜRÜCÜ DİKKAT UYARISI DAA

Sürücü Dikkat Uyarısı (DAA), sürüşünüzde yorgunluktan kaynaklanan değişiklikleri tespit etmeyi amaçlar. Sistem, sürüş davranışınızı sürekli izler; yorulursanız, hem doğrudan görüş açınızda yer alan görsel hem de işitsel uyarılarla periyodik olarak mola vermenizi tavsiye eden bir uyarı simgesi belirir. Yorgunluğa bağlı dikkatsizlikten kaynaklanan kazaları azaltmak üzere tasarlanmış sistem, direksiyon açısını ve araç hızını izleyip bu bilgileri ileriyi algılayan kamera ile birleştirerek, 65 km/s üzerindeki hızlarda alışkanlıklarınızı "öğrenir".

ŞERİT TAKİP DESTEK SİSTEMİ VE ŞERİT DEĞİŞTİRME UYARI SİSTEMİ

60 km/s üzerindeki hızlarda Şerit Takip Destek Sistemi (LAS), yol işaretlerini izlemek için ileriyi algılayan kamerayı kullanarak direksiyon torku yardımı sağlama ve direksiyon simidini titreştirme ya da sesli uyarı verme suretiyle otomobilin direksiyonundaki sürücüyü destekler.

Mazda'nın Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS), yol yüzeyindeki şerit çizgilerini tespit eder ve istenmeyen kaymalara karşı sürücüyü uyarır. Şerit değiştirme sırasında dönüş sinyali ya da hızlanma söz konusu olursa sistem manevranın kasıtlı yapıldığını algılar ve sesli uyarı vermez.

GELİŞMİŞ KÖR NOKTA İZLEME VE ARKA TRAFİK UYARISI

Mazda'nın Arka Trafik Uyarısına sahip Gelişmiş Kör Nokta İzleme (RCTA içeren ABSM) sistemi, aracınızın yanları ve arkasında kör noktada kalan alanları izlemek için milimetre-dalga radar sensörü kullanarak şerit değiştirme esnasında yaklaşan araçlar için uyarı verir. 30 km/s üzerindeki hızlarda çalışan sistem, arkadan yaklaşan araçları tespit ederken dönüş sinyali verirseniz, ilgili yan aynada yanıp sönen bir gösterge ve sesli uyarı ile sizi uyarır. Ayrıca sistem, viraj sırasında aracınızın çevresini izleyen ve yan taraflardan yaklaşan araçlar tespit edildiğinde uyarı veren RCTA işlevi için de aynı sensörü kullanır.

YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ HLA

Mazda'nın Yokuş Kalkış Desteği (HLA), yokuşta durduğunuzda herhangi özel bir çaba göstermeden sorunsuz ve güvenli bir şekilde kalkmanıza yardımcı olmak amacıyla otomatik olarak çalışır. Bu işlev, yokuşta kalkış sırasında ayağınızı frenden gaz pedalına getirdiğinizde otomobilin arkaya kaymasını önlemek için otomatik fren uygular. Sorunsuz bir çalıştırma sağlamak için hafif yokuşlarda gaz pedalına basıldığında otomatik fren hemen serbest bırakılır.

MAZDA RADAR HIZ KONTROLÜ MRCC

Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC), aracın hızını ayarlamanızı ve bu hızı, gaz pedalını kullanmadan korumanızı sağlar. Sistem, ilgili hızı ve önünüzdeki otomobile olan mesafeyi izlemenize ve değerlendirmenize olanak tanımak için aracın ön ızgarasında yer alan milimetre dalga radar sensörü kullanır ve hızınızı güvenli takip mesafesine ayarlar. MRCC, uzun sürüşlerin yükünü alır ve eğlenceye odaklanmanızı sağlar.

Gösterilen model Türkiye'de sunulan otomobillerin teknik özelliklerini taşımayabilir. Renkler ve bazı dış donanım ve/veya iç donanım unsurları, ekranda gerçeğinden farklı görünebilir.