Skyactiv-X motorlu Mazda 3 2019’a Hazırlanıyor

Yeni Mazda / Çarşamba, 17 Ocak 2018 / Published in Haberler

Bazen otomobil üreticileri test araçlarının casus fotoğrafçıların kameralarına yakalanmasına aldırış etmiyor. Yeni fotoğraflanan Mazda3 de bunun kanıtı.

Mazda belli ki mühendislerinin Skyactiv-X motor teknolojisi üzerinde çok sıkı çalıştıklarını göstermek istiyor. Test araçları için üzerinde Skyactiv-X yazan özel mat siyah vinil kaplama ile kamuflaj yapılmış. Yeni SCCI motor teknolojisi 2019 Mazda 3’te karşımıza çıkacak. SCCI veya “Kıvılcım Kontrollü Sıkıştırmalı Ateşleme” adı verilen sistem, benzinli motorların verimliliğini % 20-30 oranında artıracak ve böylece nispeten aynı büyüklükteki bir dizel motorun yakıt tasarrufunu sağlayacak muazzam bir potansiyele sahip. Ek bir avantaj olarak, tork değerlerinin de artması bekleniyor.

Dış görünüş bakımından şimdilik otomobilde fazla bir değişiklik yok gibi görünüyor. Araba açıkça Mazda3 hatchback kimliğini olduğu gibi koruyor ancak çamurluklar biraz alçaltılmış ve yakıt ddeposu kapağı modifiye edilmiş.Gelecekteki prototiplerin yeni nesil karoseriyi örtbas etmek için daha fazla kamuflaj giymesi bekleniyor.

Dizel ve benzinli motorların avantajlarını harmanlayan yeni Skyactiv-X motor süperşarj desteği görecek ve şu anda piyasada bulunan benzinli Mazda motorlarına göre %10 ile %30 arasında daha fazla tork üretecek. Dahası, motor verimi de güncel Skyactiv motorlara göre %20 ile %30 oranında iyileşecek.

Mazda, yeni motor teknolojisinin ardından 2019 yılında ilk EV modellerini de piyasaya sürecek. Elektrikli araçlar ilk aşamada “enerji üretimi için yüksek oranda çevreci enerji kullanan veya araçların hava kirliliğine katkısını düşürme konusunda çalışmalar yapan” ülkelerde satılacak.

Japon üretici bundan bir yıl sonra şu anda gelişimi süren otonom teknolojilerini test etmeye başlayacak. Mazda, bu teknolojileri 2025’ten itibaren tüm modellerinde standart hâle getirmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + nineteen =