Mazda’dan Yeni Bir Efsane Doğuyor!

Yeni Mazda / Salı, 17 Ocak 2017 / Published in Haberler

mazda-rotary_6531 litre benzinle 30 km yol yapabilen Mazda’nın ikinci jenerasyon SKYACTIV motorunun geliştime süreci devam ediyor. Yeni nesil motorun 2018 yılında tanıtılması hedefleniyor.

Yeni nesil RX modelinde kullanılmak üzere Wankel motoru üzerinde yoğun bir geliştirme süreci yürüten Mazda, diğer modellerinde sunduğu SKYACTIV teknolojisini de unutmuş değil. İkinci jenerasyonu ile kullanıcılarının karşısına 2018 yılının son çeyreğinde çıkması beklenen yeni motorun yapılan geliştirmeler sonucu hali hazırda sunulandan tüketim bazında yüzde 30 oranında daha verimli olacağı ifade ediliyor.

Uzak doğunun önemli haber kaynaklarından Nikkei’de yer alan habere göre bu verimliliği elde etmek konusunda yakıt/hava karşımının basıncından faydalanacak olan Mazda, bu sayede geleneksel motorlarda kullanılan bujilerden çok daha verimli sonuç elde etmeyi planlıyor. İlk olarak Mazda 3’e entegre edilmesi beklenen yeni motorun 1 litrelik yakıtla yaklaşık 30 kilometrelik mesafe kat edebileceği de bu yöntemin karbon salınımda daha düşük değerlerin elde edilmesinde rol oynadığı kaynaklardan gelen bilgiler arasında. Elektrikli otomobillerin üretimine 2019 yılında başlayacak olan Mazda’nın 2021 yılında ise yeni nesil içten yanmalı motor ve elektrik motor kombinasyonlu hibrit modelleri sunması bekleniyor.

Bu teknoloji ile birlikte Mazda’nın homojen dolgulu sıkıştırma ateşlemesine sahip motorlara (HCCI) geçiş sürecinin pratiği yaptığı ifade edilirken, dizel motorun çalışma prensibiyle benzinli motorun avantajlarının tek noktada buluştuğu bu motorlar tüketim değerleriyle yakın gelecekte çok daha verimli bir yapıyla karşımıza çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − two =