Mazda VISION COUPE en güzel konsept ödülünü kazandı

Yeni Mazda / Cuma, 09 Şubat 2018 / Published in Haberler

Mazda VISION COUPE, 33. Uluslararası Otomobil Festivali’nde “Yılın En Güzel Konsept Otomobili” ödülünü kazandı. Mazda’nın küresel tasarım direktörü Ikuo Maeda, tasarımcı ekibiyle birlikte dün akşam Paris’te gerçekleştirilen törende ödülü kabul etti.

Otomobil ve motor sporları uzmanlarının yanı sıra saygın mimar ve moda tasarımcılarını da bünyesinde barındıran jüri, Ekim ayında Tokyo’da görücüye çıkan VISION COUPE’yi diğer dokuz adayın önünde bu ödüle layık gördü. Aynı ödülü üç yıl önce de RX-VISION konseptiyle alan Mazda’nın rakipleri ise şu şekildeydi: Audi Aicon, BMW i Vision Dynamics, Kia Proceed Concept, Lamborghini Terzo Millennio, Mercedes-Benz AMG GT Concept, Mercedes-AMG Project One, Vision Mercedes Maybach 6 Cabriolet, Nissan Vmotion ve Peugeot Instinct.

Adından anlaşıldığı üzere VISION COUPE, RX-VISION gibi Mazda’nın yeni nesil tasarım vizyonunu yansıtıyor. Arkaya doğru akıcı tasarımıyla bu dört kapılı aracın oranları klasik coupé tasarımının özelliklerini taşırken yüksek performanslı bir spor otomobilin gücünü de gözler önüne seriyor.

Tasarım ve Marka Stilinden Sorumlu Yönetici Ikuo Maeda araç hakkında şunları söylüyor:

“VISION COUPE, KODO tasarımın bir sonraki adımı olan canlılık hissini ifade etmek için yansımaları kullanıyor. İncelikli Japon estetiğinin somutlaşmış hali olan bu araçla, RX-VISION’ın aynı ödülü almasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra Sanatın Şehri’nde tekrar ödüle layık görülmek gerçekten çok güzel. Küresel cazibesi olan araçlar üretirken Japon markası kimliğimizi de korumak istiyoruz.”

VISION COUPE’nin “tek hareket” biçimli sade dış görünüşü güçlü hız hissini ifade ediyor. Diğer yandan iç mekanı da, geniş bir alan sağlamak adına üç boyutlu derinlik sunarken geleneksel Japon mimari konseptinden ilham alıyor. Son olarak model, 50 yılı aşkın zarif Mazda coupé geleneğinin, Mazda R130 olarak da bilinen Mazda Luce Rotary gibi örneklerine adıyla saygı duruşunda bulunuyor.

VISION COUPE, Uluslararası Otomobil Festivali’nin konsept araç sergisi kapsamında Paris’teki Hôtel National des Invalides’de 4 Şubat’a kadar gösterimde olacak. Her yıl düzenlenen festival 35 bine yakın ziyaretçi ağırlıyor.

Mazda VISION COUPE

Mazda VISION COUPE, yeni nesil tasarım ve şık, zarif tarzı ile ödüllü KODO Tasarımı felsefemize dayalı olarak gelecekte geliştireceğimiz Mazda modellerimizin potansiyelini ve yönünü belirleyecek olan konsept otomobilimizdir. Mazda R360 Coupe ve Luce Rotary Coupe’nin harika oranları ve mirasının yanı sıra RX-VISION’ın çekiciliğinden ilham alınarak tasarlanan bu otomobilde tasarımcılarımız, klasik iki kişilik otomobili akışkan hatlar ve arkaya dayalı kabin ile yeniden oluşturdu. Mazda VISION COUPE spor silüeti, zarafeti ve benzersiz şıklığı ile heyecan verici, yüksek performanslı bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

İç donanım da en az bu kadar özeldir. Mimaride kullanılan ma adı verilen Japon konsepti ile sürücü kontrolleri, kapılar ve orta konsol arasındaki mekansal uyuma odaklanıldı. İç donanım yalnızca ferah bir hava vermekle kalmaz, aynı zamanda zarif bir akışkanlık içerisindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =