Mazda Mirası

Mantardan otomobillere.

1920'de Jujiro Matsuda, Japonya'nın Hiroşima kentinde Toyo Cork Kogyo şirketini kurdu. Adından da anlaşılabileceği üzere şirket, başlangıçta mantar imal ediyordu. Ama Matsuda çok geçmeden otomobillere el atmaya başladı ve 1931 yılında Mazda adı doğdu. Bu, "Matsuda" adına ve Batı Asya'da bilgelik, akıl ve uyum Tanrısı olan Ahura Mazda adına atıfta bulunmaktadır.

Üç tekerlek ve bir şehrin yeniden inşası.

Mazda'nın ilk otomobili üç tekerlekli "Go" idi ve manevra kabiliyeti sayesinde çok popüler hale geldiği Hindistan ve Çin'e ihraç ediliyordu.

Bu, Mazda'nın alışılmışa meydan okuyan düşünme biçiminin ve olumlu tutumunun örneklerinden biriydi ve güçlüklerin üstesinden gelmeyi sağlayan "Hiroşima Ruhu"nun sonucuydu.
Ancak Mazda'nın benzersiz ruhunun en dramatik kanıtı, 1945 yılında ortaya çıktı. Atom bombasının atılmasının hemen ardından Mazda, Hiroşima'nın yeniden inşasında bütünsel bir rol oynadı – Mazda tesisi patlamadan görece hasarsız çıkmıştı ve yeniden inşa ve yardım çalışmalarının organize edildiği bir yer olarak kullanıldı.

Cosmo'dan RX-8'e.

Gerçekten devrimci bir motor tam da bunu yapar: Devinir. Felix Wankel tarafından geliştirilen ve yanma sayesinde pistonların aşağı yukarı itilmesi yerine düz bir diskin döndüğü Wankel motorunun ardındaki düşünce buydu.

Mazda bu teknolojiyi 50'lerin sonlarında elde etti ve bugün bu alternatif motor konseptini kullanmaya devam eden tek üretici konumunda. Yüksek devir/dakika (dd) ve kompakt boyutları sayesinde spor otomobillerde kullanım için ideal olan Wankel motoru, nefes kesici Cosmo 110S'ten efsanevi RX-7 ve RX-8'e kadar bir dizi heyecan verici Mazda'da kullanıldı.

Wankel motoru ayrıca 1991 yılında Le Mans 24 Saat yarışını kazanmasıyla ünlenen 787 yarış otomobillerinde de kullanıldı.

Roadster geri döner. Bu sefer bir daha gitmemek üzere.

1980'lerde hiç kimse artık roadster üretmiyordu. Britanya'da 50'lerde ve 60'larda yaşadıkları şaşaalı günler görünüşe göre artık tamamen geride kalmıştı. Ta ki Mazda işin içine girinceye kadar – amaç, modern zamanlar için güvenilir ve sürmesi eğlenceli bir spor roadster yaratmaktı. Ayrıca alışılmış düşünce biçimine meydan okumak ve en iyi sürüş keyfi için temel özelliklere dönüş yapan bir otomobil üretmekti.

Sadece 955 kilogram gelen orijinal MX-5, gerçekten hafif bir spor otomobil olarak ortaya çıktı. Otomobilde olağanüstü sürüş dinamikleri sağlayan ön motor ve arkadan itmeli sürüş planı kullanılmıştı. Bu, modern roadster'ın yeniden doğuşuydu. Aslında MX-5'i sürmesi o kadar eğlenceli ve ona sahip olması o kadar keyifliydi ki, tüm zamanların en çok satan roadster'ı oldu.

24 saatte yapılan bir devrim.

Hiçbir Japon takımı daha önce Le Mans'ı kazanmamıştı. Yani ta ki 1991 yılına kadar. O yıl Mazda kuralları alt üst ederek Wankel motorlu 787 yarış otomobillerini dünyanın en eski ve en prestijli dayanıklılık yarışmasına soktu. 787'ler rakipleri kadar güçlü olmasalar da güvenilirlik konusunda avantajlıydılar ve bu sayede Mazda, öne geçerek yarışı kazanmayı başardı. Bu, gerçek bir ilkti ve bu rekor bugüne kadar kırılamadı: Ekip, bu yarışı kazanan tek Japon ekibi olarak ve bu zafer de muadil bir motor tasarımı kullanmaksızın elde edilen tek zafer olarak kaldı. Bunların tümü, farklı düşünme ve alışılmışa meydan okuma sayesinde oldu.

Mazda6'dan RX-8'e.

Yeni bir tasarıma eşlik eden yeni bir slogan: Zoom-Zoom, çocukken hissettiğimiz hareketin neşesini yakalıyor. Bu neşe, otomobillere uyarlandığında, dinamik bir sürüş deneyiminin yanı sıra heyecan verici bir tasarım sağlıyor. Mazda6, bu tarz düşünmenin ilk ifadesiydi ve 2002'de piyasaya sürüldüğünde büyük sükse yaptı. Ardından, 2003 yılında alışılmışa meydan okuyan ve çığır açan RX-8 geldi. Gerçek bir sürücü otomobili olan bu otomobilde çok amaçlı serbest kapı sistemi ile birlikte Wankel motorun "Yılın Uluslararası Motoru" ve "En İyi Motor" ödüllerini kazanan modern bir versiyonu bulunmaktadır.

Zorlukların üstesinden gelinerek geçen 90 yıl. Alışılmışa meydan okuyan düşünme biçimleriyle geçen 90 yıl sayesinde.

Mazda'nın son 90 yılda ürettiği otomobillere bakarken, farklı şekilde düşünmenin tutkulu bireylerin oluşturduğu benzersiz bir grup tarafından heyecan verici, yenilikçi ve sürmesi eğlenceli otomobillerin üretilmesinin önünü açtığını görmek kolaydır. Çok satan MX-5'ten çevik CX-7'ye kadar Mazda, en yenilikçi mühendislik geleneklerinden ve alışılmışa meydan okuyan ruhundan en iyi şekilde yararlanmaya devam etti – ve önümüzdeki 90 yılı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Gelecek

Ruhu olan hareketten radikal olarak yeni olan motorlara kadar gelecek, Mazda için heyecan verici. Neredeyse bir asırlık inovasyon geleneğini sürdürerek, başkalarının hayal bile edemeyeceği şeyleri yaparak karşılaştığımız güçlüklere benzersiz çözümler bulmayı sürdüreceğiz. Yeni SKYACTIV TEKNOLOJİSİ, sürüş keyfini artırırken yakıt tüketimini azaltıyor ve yeni "KODO – Hareketin Ruhu" tasarımımız, nabızları hiç olmadığı kadar hızlandırıyor.

Gelecek, otomobilleri üretme biçimimizi değiştirmeye yönelik olacak. Bir yandan yakıt tüketimini azaltırken diğer yandan otomobilleri daha güçlü ve hassas hale getireceğiz. Ağırlıklarını azaltıp boyutlarını daha kompakt hale getirirken, otomobilleri daha konforlu ve çevik kılacağız.

Kulağa esaslı bir iş gibi geliyor. Biz bu işi memnuniyetle kabul ediyoruz.