2017 Yeni Mazda CX-5 Test İncelemesi

Yeni Mazda / Salı, 25 Temmuz 2017 / Published in Haberler

Kompakt SUV segmenti son yıllarda adından şıkça bahsettirmeye başlandı. Bu segment temsilcileri heybetli yapılarıyla güven verdiği için özellikle bayan şoförlerin tercih listesinde üst sıralarda yer alabiliyor.

Mazda ise bu segmente CX-5 modeli ile dâhil oldu. Mazda, CX-5 ile tasarımsal anlamda ön plana çıkmasının yanı sıra sunduğu Skyactiv teknolojisi ile de dikkat çekiyor.

Motor, aktarma organları ve daha bir çok nokta da yeniden elden geçirilen parçalar gereksiz ağırlığı ortadan kaldırarak ekonomik bir otomobile sahip olmanızı sağlıyor. İki farklı donanım, dört farklı motor ve şanzıman kombinasyonuyla satışa sunulan Mazda CX-5, 2.0 litre benzinli 4×4 modeliyle test konuğumuz oluyor.

 

Tasarım

Mazda CX-5’de geriye doğru uzanmış farlar göze çarpıyor. Kaput üzerinden ön ızgaraya uzanan hatlar otomobilin dinamik bir duruşa kavuşmasını sağlamış. Büyük bir arma şeklindeki ızgara ortaya konumlandırılmış. Bu ızgarayı büyük marka logosu ve ince bir çizgi halinde ızgaranın alt kısmını saran krom çıta süslemiş. Tamponun alt bölümü gövdeden farklı renkte olan bir detayla süslemiş. Bu plastik detay tekerlek kemelerinden kapı altlarına kadar uzanarak bütünlük sağlamış. Yan bölümde ağırlıklı olarak oval hatlar göze çarpıyor. Su dalgasını andıran tasarım detayları akıcı bir görselin oluşmasını sağlamış. 17 ve 19 inç seçenekli jant grubu otomobilin sportif karakterini ön plana çıkarıyor. Dilerseniz 5 farklı seçenekten biri ile otomobilinizi kişiselleştirebilirsiniz. Arka bölümde bolca kıvrım ve keskin hatların yer aldığı bir tasarım bizleri karşılıyor. Ön farlar gibi stoplar da yana doğru uzanıyor. Arka tamponun alt bölümü gövdeden farklı renkte oluşu aracın arazi karakterini yansıtmasının yanı sıra iki yandan egzoz ile otomobilin sportif duruşunu niteliyor. Aracın boyutlarına baktığımızda ise Mazda CX-5; 4555 mm uzunluğa, 1840 mm genişliğe, 1670 mm yüksekliğe ve 2700 mm dingil mesafesine sahip. Bu değerler ile rakibi Ford Kuga’dan 31 mm daha uzun, 2 mm daha geniş, 75 mm daha alçak ve 10 mm daha uzun dingil mesafesine sahip.

İç Mekan

CX-5 artık tüm yeni Mazda modellerinde rastlamaya alıştığımız bir kokpit tasarımıyla bize merhaba diyor. Dört kollu deri direksiyon simidi krom detay ile şık görünüyor. Krom detaylara kapı kollarında ve cam kontrol tuşlarının hemen yanında da rastlamak mümkün. Direksiyon üzerindeki tuşlar ile otomobilin ergonomik sıkıntısı kalmamış. Ön konsolda 5.8 inç’lik dokunmatik bir ekrana yer verilmiş. Başlangıç donanımından itibaren standart sunulan bu ekran müzik sistemi, yol bilgisayarı ve navigasyon gibi özelliklere sahip. Ancak test aracımızda Navigasyon yüklü olarak gelmemişti. Vitesi “R” konumuna aldığınızda bu ekran geri park kamerası da olarak kullanılabiliyor. Bose müzik sistemi de otomobilin içinde keyifli dakikalar geçirmeniz için elinden geleni yapıyor. 5.8 inç’lik bu ekran el freninin yanına konumlandırılan joystick ile de kontrol edilebiliyor. Klima sisteminin kullanılması kolay ancak ekranının parlak plastikle kaplı olması bu alana ışık düştüğünde ayarların görünmesini engelliyor. Vites önünde arkasında ve kapı kenarlarında sunulan küçük eşya gözleri yeterli. İç hacim konusunda da Mazda CX-5 misafirlerine yerli bir alan sunuyor. Geniş iç hacmin yanında sunduğu 503 litrelik bagaj hacmiyle en güçlü rakibi Ford Kuga’yı geride bırakırken, Hyundai ix35’in ardında kalıyor.

Motor

Mazda CX-5, 2.0 litre Skyactiv-G motora sahip. 14:1 gibi yüksek şıkıştırma oranına sahip bu motor daha az yakıt ile size daha fazla güç üretme amacıyla geliştirilmiş. Benzinli motorda bu kadar yüksek sıkıştırma oranının vuruntuya yol açmaması için Mazda mühendisleri bu konuyu özel bir egzoz manifoldu, püskürtme özelliklerini iyileştiren altı delikli enjektörler ve özel tasarımlı pistonlar kullanarak aşmış. Model bu sayede 6000 d/d’de 160 Bg güç, 4000 d/d’de ise 208 Nm tork değeri üretiyor. Sürekli dört çeker olan Mazda CX-5, 0-100 Km/s hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlarken maksimum 187 Km/s hız değerine sahip. 1455 Kg ağırlığındaki test aracımızın ortalama tüketim değeri ise 6.6 litre olarak belirlenmiş. Skyactiv-G teknolojili motor size tatminkâr bir performans sağlıyor. Alt devirlerde de canlı kalabilen motor üst devirlerde gerçek gücünü gösteriyor. Yüksek performans göstermesinin yanında ekonomik de olan motor ile sakin kullanımlarda 7.8 litre, performanslı kullanımlarda 9 litrelik değer elde ettik.

Güvenlik

Mazda’nın Skyactiv teknolojisi ile üretilen ilk modeli olma unvanını taşıyan CX-5, EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız aldı.

Önden çarpışma testinde CX-5’in kabini tamamen sağlam kaldı. Mankenlerin diz ve uyluk bölgesinde mükemmel koruma sağlandı. Mazda, benzer korumayı değişik oturma pozisyonları ve farklı boydaki mankenlerde de tekrarladı. Yan bariyer testinde Mazda CX-5 vücudun bütün bölgelerini mükemmel şekilde koruyarak maksimum puanları topladı. Tekrarlı yan direk çarpışma testinde de aynı performansı gösteren CX-5 yine tüm maksimum puanları aldı.

Konfor & Yol Tutuş

Modelde orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Aracın sert şasi yapısı bir SUV’den çok sedan kullanıyormuşsunuz hissi yaşatıyor. Gövde gereksiz salınımlarda bulunmuyor ve direksiyon tepkileri yeterince iyi. Bu doğrultuda virajlarda başarılı bir performans gösteren model limitleri zorlandığında ise önden kayma yaşatıyor. Ancak korkmayın ESP sistemi anında devreye girerek tehlikeyi engelliyor. Ses yalıtımı konusunda da başarılı olan model sadece üst devirlerde motor sesini kabin içine yansıtıyor. Deri koltuklar size konforlu bir yapı sunuyor.

One Response to “2017 Yeni Mazda CX-5 Test İncelemesi”

  1. Gültekin Erkal : Cevapla

    Çoook güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir